22 Aralık 2016 Perşembe

6 adımda tarihi gerçekleri saptırma kılavuzu!

Son günlerin popüler bilim dalı "çarpıktarih" olarak adlandırabileceğimiz tarihi saptırma. Tarihsel olayları, gerçekleri ya da şahsiyetleri çarpıtarak yeni bir tarih yaratmayı oldukça iyi başarıyoruz. Sokaktaki adam bile bu konuda artık uzman. Her türlü tarihi gerçeği birkaç saniyede çarpıtabilmeyi son derece başarılı şekilde yapıyoruz. Eğer hala yapamayanlar varsa aşağıdaki kılavuzu okuyarak bu konudaki eksikliklerini giderebilirler ve yeni "tarihbükücü"ler olarak sosyal medyada yerlerini alabilirler.

6 aşamalı kılavuzumuzu örnek bir olay üzerinden de uygulamalı olarak sunuyoruz. Böylece herkesin anlaması kolay olacak ve artık herkes tarihi kolayca çarpıtabilecek. Örnek olay olarak tekerleğin icadını kullanacağız.

6 adımda tarihi gerçekleri saptırma kılavuzu:

1- Efsane ve mitleri somut gerçek gibi görün!
Tarihi gerçekleri fazla önemsemeyin. Eğer o gerçeklerle ilgili doğruluğu kanıtlanmamış mitler ya da efsaneler varsa tarihi gerçekleri bir yana bırakın ve onları ön plana çıkarın.

"Tekerleği icat ettin de ne oldu; frensiz durabiliyor musun? Ama bak bizim Sümerli Türkler MÖ 3.500'de tekerlekli kızağı icat ettiklerinde fren sistemi de eklemişler."

2- Kanıtları görmezden gelin!

Mantıksal, bilimsel ya da tecrübeye dayalı kanıtları görmezden gelin. Sadece uydurduğunuz tarihsel hikayenin sanal gerçekliğine odaklanın.

"Tekerlek demir çağından en az 2.000 yıl önce bulunmuşmuş... Fren, motorlu araçlar içinmişmiş... Frenin olmamasının ne kadar hayata mal olduğunu biliyor musun, vicdansız."

3- Tarih görevdir, araştıma değil!
Tarihi, gerçeğe ulaşmanın bir yolu olarak değil, geçici dini ve politik ajandanızı desteklemesi için kullanın. Yani tarih bir araştırma alanı değil bir görev yeridir. Desteklediğiniz siyasi ve dini görüşleri savunma görevi için kullanılır.

"Tekerleğin bulunma zamanı manidardır. 2000 yıl sonra Anadolu'da demirciliğin başlanması beklenmemiştir. Beklenseydi, freni de bulurduk. Tekerleği erkenden bulanlar firenci terör örgütü üyesidir. (Kısaca fitö diyelim bundan sonra.)

4- Politik arenada işe yaramıyorsa tarih hikayedir!
Ahlaki ve politik arenada işe yaramayan, gücünüze güç katmayan tarih ancak hikayedir. Önemli olan tarihin sizin politik ve ahlaki gücünüze güç katmasıdır.

"Geçin kardeşim, geçin! Tekerlekmiş de, buluşmuş da; fitöcülük yapma! Sen yol yaptın mı onu söyle! Hadi buldun tekerleği, yol yoksa nerede gideceksin?"

5- Tarihsel belgeleri görmezden gelin!
Politik ve ahlaki görüşünüze uygun belgeleri ciddiye alın; geri kalanları görmezden gelin.

"18.yüzyılda kauçuk Avrupa'ya ulaşmışmış da, havasız lastikler 1881'de Londra'da taksilerde kullanılmaya başlamış da... Geç onu kardeşim, dingile gel. Dingili biz bulmasak ne yapacaklardı acaba, dingil herif!"

6- Suçlayacak hayali insan grupları yaratın!
Tarihi saptırmanın en kritik aşaması burasıdır. Politik ya da dini görüşünüzü sevmeyenler savunduğunuz tarihe de karşı çıkacaklardır. Bunlar ateistler, komünistler ya da gayler olabilirler. Ama siz yılmayın ve onlara karşı hemen taarruza geçin.

"Ne demek tekerlek MÖ 3.500'de bulundu. Freni bulabildin mi, yol yapabildin mi onu söyle? Tekerleğin icadını başarı olarak yutturumazsın, Fitöcülük yapma!"

Yukarıdaki kılavuzu yazar Robert Todd Carroll'un Pseudohistory (sözdetarih) adlı çalışmasından derledik. Detaylarını merak edenler oradan öğrenebilirler. Biz Mark Twain ile son noktaya koyalım: "Başka insanın bilgisindense kendi bilgisizliğimi yeğlerim. Çünkü onda olandan bende zaten çok var."

Hiç yorum yok: